Sztuczna inteligencja a prawo autorskie

Sztuczna inteligencja a prawo autorskie

Muszę zacząć od tego, że nie jestem prawnikiem a artykuł ten nie stanowi porady prawnej.

Do rzeczy. Jeżeli stworzysz grafikę za pomocą sztucznej inteligencji to jednym z pytań, które sobie zadasz brzmi: jak z prawami autorskimi do tej grafiki?

Osobiście nie znalazłem konkretnej odpowiedzi, bo dla prawa dzieła wykonane przez sztuczną inteligencję są przezroczyste. Pomyśl, gdy powstawał kodeks prawny nikt nie brał pod uwagę, że dzieła będą tworzyły „roboty”.

Czy tworzenie z AI to twórczość?

W pierwszym założeniu traktujemy np. oprogramowanie Midjournej jako aplikację w stylu Photoshopa, czyli narzędzie, które pozwala nam stworzyć dzieło. Jednak, żeby coś uznać za dzieło musi to mieć charakter indywidulany i musi mieć znamiona pracy twórczej no i tutaj mamy problem. Czy wpisanie prompta do okienka narzędzia AI to już twórczość?

Samo Midjourney w swoim regulaminie zrzeka się praw do grafiki, ale czy to oznacza, że ty nabywasz te prawa? Ta sprawa jest dyskusyjna i nie znalazłem konkretnej interpretacji prawnej takiej sytuacji.

Patrząc z tej perspektywy używając grafiki AI w swojej pracy nie nabywasz do końca praw do dzieła a przynajmniej są one dyskusyjne, ale z drugiej strony nikt nie zarzuci Ci, że pozyskałeś grafikę nielegalnie.

Gdy ktoś zwędzi Ci grafikę…

Największy problem może dotyczyć sytuacji, w której ktoś „zwędzi” twoją grafikę twierdząc, że wykonała ją sztuczna inteligencja a Ty nie masz do niej praw.

Podsumowując, pod względem prawnym sprawa nie jest uregulowana.

Niektóre serwisy zaczynają wdrażać politykę polegającą na nakazach oznaczania postów wygenerowanych przez sztuczną inteliegncję. Oznaczenia takie znajdziesz na Facebooku, Instagramie czy TikToku.

Napisz w komentarzu jakie ty masz zdanie na temat praw autorskich i sztucznej inteligencji.


Zostaw komentarz

Twój komentarz

Twoje imię
Adres strony (opcjonalnie)